Mały programista – dziecięca pasja z przyszłością

Nowe technologie to naturalne środowisko życia najmłodszych. Nawet przedszkolaki radzą sobie z urządzeniami, których rozpracowanie ich rodzicom zajęło więcej czasu. Pokolenie wychowywane wśród laptopów, tabletów i smartfonów ma szansę na tworzenie kolejnych cudów techniki. Zamiłowanie do komputera i elektronicznych gadżetów można przekuć w sukces zawodowy. Dobrze wiedzą o tym programiści, którzy dziś są pożądanymi ekspertami w międzynarodowych firmach i podbijają polski rynek pracy. Jeszcze nie tak dawno droga do tego zawodu nie była tak uporządkowana. Dzisiaj dzieci mogą zacząć naukę języków programowania już na początku edukacji na warsztatach prowadzonych przez prawdziwych specjalistów oraz na zajęciach pozalekcyjnych. 

 

Co kryje się pod pojęciem programowanie?

Programowanie to sposób komunikacji z urządzeniami takimi jak chociażby komputer czy smartphone. To, że program lub gra działają, reagują na polecenia, zapamiętują jest efektem mechanizmu, na którym się opierają. Tym mechanizmem jest kod, czyli pewnego rodzaju instrukcja dla urządzeń. Języki programowania są różne, ale wszystkie zawierają zbiory reguł decydujących o tym, jak działa dany program lub urządzenie. Programiści tworzą dzisiaj wszystko, co ułatwia nam życie: sklepy internetowe, funkcjonalności aplikacji mobilnych, systemy składania zamówień online w restauracjach itd. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom firmy usprawniają działania, automatyzując procesy i zabezpieczają ważne dane. Z kolei zwykli użytkownicy każdego dnia mogą korzystać z ułatwień i kupują bilety na pociąg online oraz robią bezpieczne przelewy z pomocą telefonu. 

 

Dlaczego właśnie programowanie?

Języki programowania to przyszłość, a ich znajomość otwiera przed dziećmi nowe możliwości: od rozwoju intelektualnego aż po karierę. Im wcześniej zaczną oswajać się z liniami kodu na ekranie komputera, tym dalej mogą zajść w życiu zawodowym. Pomyśl, że wielu dzisiejszych ekspertów w tej dziecinie prawdziwą wiedzę zaczęło zdobywać dopiero w czasie studiów. Twoje dziecko może zacząć już teraz, gdy umysł jest otwarty i chłonie ciekawostki. Programowanie dla dzieci zaczyna się od zabaw, których efekty zaskoczą przyszłych inżynierów. 

 

Programowanie dla dzieci – w związku z dużą popularnością takich zajęć powstały szkoły, które specjalizują się w przekazywaniu tajników programowania najmłodszym. Nauką zajmują się profesjonaliści i dopasowują program do wieku dzieci. Sprawdź również wydarzenia w swoim mieście: coraz częściej organizowane są warsztaty na temat programowania, budowy aplikacji i planowania ich funkcji dla użytkownika. Szkoły również mogą zaprosić specjalistów na specjalną lekcję.

 

Jak dzieci poznają nowe technologie?

Najmłodsze dzieci, które poznają tajniki nowych technologii, to zwykle pięciolatki. Na warsztatach mogą już uczyć się układu aplikacji i stron przyjaznych dla użytkownika. Układają kolorowe obrazki, bawią się puzzlami, a następnie tworzą swoje pierwsze skrypty np. przy użyciu tabletów. Mali programiści budują pierwsze aplikacje, ożywiają budowle z klocków oraz poznają architekturę stron internetowych. Dzieci w wieku szkolnym powoli poznają podstawy języków programowania. Nauczyciele dobierają narzędzia do dziecięcych możliwości i zaczynają od podstaw, które pozwalają na poznanie uniwersalnych mechanizmów wyróżniających programy i aplikacje. Jeśli zajęcia obudzą nową pasję, wtedy warto pomyśleć o kolejnych krokach: programowanie gier i animacji lub stron internetowych to już kolejny stopień wtajemniczenia.

 

Rozwój małego eksperta

Pierwsze kroki w branżę IT to nie tylko przyjemność dla fanów gier komputerowych, ale również pakiet dodatkowych bodźców dla umysłu. Zdolności kreatywnego myślenia, logicznego łączenia faktów i skutecznego rozwiązywania problemów rozwijają się dzięki odpowiedniej stymulacji mózgu. W szkołach programowania dla dzieci swoje siły łączą eksperci w dziedzinie nowych technologii oraz psychologii i pedagogiki. Dzięki temu teoria i praktyka są przekazywane tak, by dzieci w różnym wieku mogły zdobywać wiedzę i robić postępy. Oswojenie się z terminami, które są często obce rodzicom, a następnie zrozumienie mechanizmów działań profesjonalnych narzędzi to kolejne plusy: dzieci nie czują się zagubione po aktualizacji systemu w komputerze lub smartphonie, potrafią też szybko rozpracować nowości np. gry lub użyteczne aplikacje. Rozwój pasji programowania w dzieciństwie może być faktycznie wstępem do kariery zawodowej. Dzisiaj programista to jeden z najlepiej opłacanych zawodów, a w miarę rozwoju technologii będą potrzebni kolejni specjaliści.

 

Co daje dzieciom nauka programowania?

  • Rozwija zdolność analitycznego myślenia,
  • Pobudza kreatywność,
  • Ułatwia poszukiwanie rozwiązania problemów,
  • Kształtuje logiczne myślenie,
  • Pozwala na zrozumienie nowych technologii,
  • Ułatwia poruszanie się w środowisku komputera i innych urządzeń,
  • Pozwala na zdobycie zdolności komunikacji w językach przyszłości,
  • Budzi nową pasję,
  • Otwiera nowe możliwości zawodowe. 

 

Jednak nie każdy czuje pociąg do nowych technologii, dlatego przed wysłaniem dziecka na regularne, dodatkowe zajęcia z programowania, warto sprawdzić warsztaty. Dzięki temu dziecko będzie mogło przekonać, czy podoba mu się ten temat i taka forma nauki. Poznawanie kodu nie dla każdego musi być przyjemną zabawą, dlatego ważne, by sprawdzić, czy to nie jest dodatkowe obciążenie dla małego ucznia. Jeśli zastanawiasz się nad dodatkowymi zajęciami dla przedszkolaka, pamiętaj, że praca w grupach jest często podstawą działań na tego typu zajęciach. Być może Twoje dziecko przeżywa wtedy stres, daj mu trochę czasu. Gdy mały uczeń oswoi się ze sposobem pracy w szkole, łatwiej będzie mu zacząć kolejne zajęcia. Na pewno nauka analitycznego myślenia i przyszłościowych języków programowania to pożądane umiejętności, które warto rozwijać. Warto więc zachęcić dziecko do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami technologii. By zainteresować je tematem, możesz wybrać dla niego książki przybliżające tematy najpopularniejszych języków programowania, pisane z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Dzieci wychowują się wśród nowych technologii, inaczej postrzegają świat i mają inne pasje niż rodzice w ich wieku. Dlatego też powstają kolejne pomysły na zajęcia dodatkowe w oparciu o zainteresowania. Kursy programistyczne dla dzieci i bezpłatne warsztaty z tworzenia stron internetowych lub aplikacji mobilnych to nie tylko dobra zabawa, ale ekspercka wiedza, która może zaprocentować.